sobota, 31 grudnia 2011

Z Prawdą tańcującą na końcu języka...

Kolejny mój szort trafił na łamy Szortalu. Tym razem jest to tekścik pt. "Prawda", dedykowany tym wszystkim martwym już szaleńcom - Sokratesowi, jego uczniom, uczniom jego uczniów, sceptykom i innym zacnym truposzom, nie mniej niż wymienieni zakręconym na punkcie rozmaitych sensów słowa "prawda". Chłopaki szukali Prawdy nie w tym miejscu, gdzie powinni. Fragment:


"Mój przyjaciel poszukiwał Prawdy.

I to nie byle jakiej. Mierzył wysoko. Prawdy z ludzkich ust spływające, dające się łączyć za pomocą koniunkcji, alternatywy, implikacji i równoważności nie obchodziły go zanadto. Nie o prawdę rozumianą jako atrybut zdań czynionych prawdziwymi przez różnego rodzaju fakty, chodziło mu w poszukiwaniach.

Mój przyjaciel poszukiwał Prawdy w różnych miejscach i czasach. Na morzu i w powietrzu. W ziemskiej atmosferze i poza nią, w kosmosie. Pod ziemską skorupą i na jej powierzchni. W przeszłości i przyszłości. W zwodniczym teraz. W miejscach oczywistych i dziwacznych. W świątyniach, akademiach i laboratoriach. W domowym zaciszu, z księgą w dłoni, i w bitewnym zgiełku, uderzając szablą na odlew. Podczas upojnej nocy z niewiastą, w zakamarkach jej spoconego ciała. Abordażując z piracką hordą kupiecką kogę. Polując z bazooką na dinozaury i uciekając ulicami Innsmouth przed kabłąkowatymi potomkami Marshów. Bez opamiętania, do utraty tchu, do omdlenia, jak szaleniec. W Shangri La, w Eldorado, wśród cyklopich bloków kamienia, z których zbudowano zatopione R'lyeh, w Zaginionym Świecie, na brzegach Atlantydy. Robiąc wiele różnych, mniej lub bardziej niezwykłych rzeczy".


3 komentarze:

M.Bizzare pisze...

Przeczytane. Taka krótka zabawa z filozofią, niby w tematyce trochę znana, ale lekko i przyjemnie podana. Najbardziej podobały mi się fragmenty o tym, gdzie Mieszko szukał prawdy, fajnie napisane, no i oczywiście zwrot akcji w zakończeniu, też nieźle podany (z postacią Aimee zwłaszcza).

Pozdrawiam i życzę kreatywności w 2012 roku!!!

Bartek (BD) pisze...

Dziękuję i wzajemnie!!!

pytania pisze...

zdecydowanie tak.