niedziela, 20 maja 2012

"Trumna i osioł" w Niedobrych Literkach

Zapraszam do lektury opowiadania "Trumna i osioł". Tylko na łamach Niedobrych Literek (Polskiego Centrum Bizarro). Fragment na zachętę:

"Dżin

Osoba, którą kiedyś nazywano „Alvaro”, przybyła z południa, sama, piechotą, uzbrojona w dwa rewolwery i strzelbę. Zanim pojawiła się na progu Sennej Dziury, burzliwa przeszłość wypluła ją na pustynię, by tam, w piaszczystym bezkresie, poszukała ratunku, schronienia i miłości.

Alvaro znalazł schronienie w zardzewiałym autobusie, niegdyś żółtym, obecnie konającym wśród wydm, szturmowanym każdego dnia i każdej nocy przez miliardy ziarenek piasku. Kiedy nadeszła piaskowa burza, skulił się pod rozprutą wzdłuż i wszerz deską rozdzielczą. Siedział tam bez słowa do zmierzchu, otulony płaszczem, w goglach, zapatrzony w smugi piasku przelatujące przez pozbawione szyb okna, dostrzegając przed sobą, niemalże na wyciągnięcie ręki, swoje dotychczasowe życie, bezpowrotnie minione, nie do odratowania, stracone na zawsze. To cholerstwo utkane z dwudziestu cuchnących lat wciąż było u jego boku, wierne jak pies. Strzygło czujnie uszami, lizało mu twarz, na ogół jednak sikało pod nogi. Alvaro nienawidził swojego życia. Pragnął zmiany. Fundamentalnej, całkowitej. Zmiany nie do pomyślenia, tym bardziej do zrealizowania ludzkim kosztem. I właśnie dlatego pomyślał pewnego dnia: Cholerne życie, było, minęło, to prawda, ale zostawiło cień, osad, coś w rodzaju psiej śliny, którą zmyć może tylko pustynia.

(...)"

Więcej w Niedobrych Literkach!


*Kadr pochodzi z filmu "Hardware" (1990) w reżyserii Richarda Stanleya.


Brak komentarzy: